Τρίτη 4 Οκτωβρίου 2011

ΑΧΕΛΩΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 4-4

Μετά από πολύ καλή εμφάνιση και παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο, ο Αστέρας Μεσολογγίου "πέταξε" δύο βαθμούς στο Νεοχώρι παραχωρώντας ισοπαλία με το αγγλικό σκορ 4-4. Είναι πραγματικά απίστευτο πως το 2-4 δέκα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, έγινε 4-4 και μάλιστα με δύο αποβολές σε βάρος του Αστέρα για τους Σταμάτη Βαγγ. και Φρυσούλη Νικ. Το παιχνίδι ελέγχονταν σε όλη του τη διάρκεια από τον Αστέρα που προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο 0-1 με εξαιρετικό γκολ στο 33' από το Χρήστο Φούντα που με ωραία κίνηση και μετά από κάθετη μπαλιά από τον Βασίλη Καρέτσο βρέθηκε τετ-α-τετ και πλάσσαρε στέλνοντας τη μπάλλα στα δίχτυα. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας έχασε σωρεία ευκαιριών για να διερύνει κατά πολύ το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας μπήκε πιο χαλαρά δίνοντας στο Α.Φορτσερά με κεφαλιά στο 48΄ να ισοφαρίσει μετά από εκτέλεση κόρνερ.Στο 61' με απευθείας κτύπημα φάουλ ο Βασ. Καρέτσος έγραψε το 1-2, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Φορτσεράς κάνει  το 2-2. Ακολούθησαν δύο γκόλ από το Χρ.Φούντα και το Βασ. Τσιγαρίδα μετά από πολύ ωραίους συνδυασμούς των παιχτών του Αστέρα στο 65' και στο 67'. Στο 77' όμως αποβάλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Φορτσερά ο Φρυσούλης και στην αμέσως επόμενη φάση γίνεται το 3-4 πάλι με τον Φορτσερά. Η ομάδα μας οπισθοχώρησε για να κρατήσει τη νίκη αλλά η ζημιά έγινε στο 87' όταν σε λάθος κατ' αρχάς του Καρακώστα να μην κρατήσει την μπάλλα στην επίθεση και στη συνέχεια του κεντρικού αμυντικού δίδυμου της ομάδας μας ο Φορτσεράς και πάλι τετ-α-τετ ανατρέπεται από τον Βαγγ.Σταμάτη και ο διαιτητής σφυρίζει πέναλτυ και αποβολή στον τερματοφύλακά μας. Το πέναλτυ χτύπησε ο Φορτσεράς γράφοντας το τελικό 4-4. Ο Αστέρας παρόλο που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, λόγω των αποβολών, της έλλειψης αυτοσυγκέντρωσης στο τελευταίο δεκάλεπτο, του φοβερού ταλέντου που ακούει στο όνομα Αντρέας Φορτσεράς και τέλος του γεγονότος ότι η ομάδα μετά το 2-4 βγήκε μπροστά για να πετύχει κι άλλα γκολ με αποτέλεσμα να "τρώει" πολλές κόντρες, έφερε την ισοφάριση και τους χαμένους δύο βαθμούς. Το Σάββατο στι 4.30 στο ενωσιακό στάδιο στο Μεσολόγγι δίνουμε την επόμενη μάχη με τον ΠΑΣ Νεάπολης.
Σύνθεση: ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΒΑΓΓ.(88' ΤΣΑΠΟΚΟΥ), ΚΑΡΕΤΣΟΣ Ι., ΚΑΤΣΑΝΟΣ, ΦΡΥΣΟΥΛΗΣ, ΣΤΑΘΗΣ, ΚΑΡΕΤΣΟΣ Β., ΤΣΙΓΑΡΙΔΑΣ, ΚΑΛΥΒΑΣ Π.(72' ΣΤΕΡΓΙΟΥ), ΚΑΛΥΒΑΣ Η., ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ, ΦΟΥΝΤΑΣ (80' ΣΤΑΜΑΤΗΣ Ν.)