Τρίτη 8 Νοεμβρίου 2011

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ-ΔΟΞΑ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ 2-2

Σε ένα δύσκολο παιχνίδι, την Κυριακή το πρωί, η ομάδα μας κατάφερε στα τελευταία λεπτά του αγώνα να πάρει την ισοπαλία από την αξιόμαχη ομάδα της Δόξας Αιτωλικού, που ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 85'. Η ομάδα μας είχε μια φλύαρη υπεροχή και κατοχή της μπάλλας και προσπαθούσε να φτάσει στην αντίπαλη εστία με ανορθόδοξο τρόπο, κυρίως από τον άξονα. Εκεί όμως συναντούσε την μαζική άμυνα της αντίπαλης ομάδας που έπαιξε πολύ καλά το παιχνίδι των αντεπιθέσεων. Οι περισότεροι παίχτες του Αστέρα δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα και ειδικότερα οι πλάγιοι, που δεν δημιούργησαν ρήγματα στην αντίπαλη περιοχή, όπως συνέβαινε στα προηγούμενα παιχνίδια (με Αχελώο Νεοχωρίου, ΠΑΣ Νεάπολης και Ξηροπήγαδο). Ευτυχώς, την εικόνα της ομάδας μας άλλαξε η είσοδος του Χρήστου Φούντα στο 55', ο οποίος έδωσε άλλη πνοή και φρεσκάδα στο παιχνίδι, μοίρασε μπαλλιές, έκανε σουτ, δημιούργησε ευκαιρίες και γενικότερα παρέσυρε τους συμπαίχτες του να παλέψουν το παιχνίδι παρόλο που το σκορ ήταν 0-2 σε βάρος μας. Έτσι,  ήρθε τελικά η ισοφάριση στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Το φιλμ του αγώνα:
  • 23': σε γρήγορη αντεπίθεση της Δόξας και ενώ οι αμυντικοί του Αστέρα στάθηκαν για οφσάιντ, η ομάδα του Αιτωλικού κάνει το 0-1.
  • 60': Η Δόξα κερδίζει φάουλ πλάγια δεξιά και πολύ κοντά στο κόρνερ, καλοχτυπημένο καταλήγει στα δίχτυα του Αστέρα, 0-2.
  • 85': Διείσδυση του Καρακώστα από αριστερά και ανατροπή του μέσα στην περιοχή της Δόξας ο διαιτητής δίνει το πέναλτυ το οποίο εκτελεί εύστοχα ο Ν.Σταμάτης.
  • 89': Ακριβώς η ίδια φάση (!!), ο Καρακώστας κερδίζει με τον ίδιο τρόπο πέναλτυ και ο Ν.Σταμάτης το εκτελεί γράφοντας το τελικό 2-2.
Ο επόμενος αγώνας της ομάδας μας είναι την Κυριακή 13-11-2011 στις 11 το πρωι με την Παιανία Μάστρου.