Σάββατο 21 Απριλίου 2012

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ-Α.Ε. ΟΙΝΙΑΔΕΣ 1-1

Η ομάδα του Αστέρα αναδείχτηκε ισόπαλη το Σάββατο το απόγευμα στο Μεσολόγγι με την ομάδα του Νεοχωρίου σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές και συγκινήσεις. Με πολλές ελλείψεις και με μόλις δώδεκα παίχτες στην αποστολή, καθώς και με τους Ζέρβα και Κατσουλάκη για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα φέτος, ο Αστέρας είχε την κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο κάνοντας αρκετές καλές φάσεις και πετυχαίνοντας ένα γκολ. Στο β' ημίχρονο η Α.Ε. Οινίαδες ισορρόπησαν το παιχνίδι και πίεσαν τον Αστέρα, ισοφάρησαν δε με ένα πέναλτυ (χέρι μέσα στην περιοχή) που δύσκολα δίνονται από τους διαιτητές αφού στο 99% των περιπτώσεων τα θεωρούν-και έιναι- ακούσια. Παρόλα αυτά όμως ο Αστέρας και μετά την ισοφάριση θα μπορούσε δύο φορές να τελειώσει το ματς σε σουτ του Νίκου Σταμάτη από τη γραμμή της περιοχής που έφυγε μόλις άουτ και σε πλασσέ του Γαντζούδη μέσα από τη μικρή περιοχή που έδιωξαν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί της Νιοχωρίτικης ομάδας. Το ματς τέλειωσε με την πολύ αυστηρή αποβολή του "Ντέμη" για διαμαρτυρία στο διαιτητή με δεύτερη κίτρινη (η πρώτη ορθώς δόθηκε για χέρι και στη δευτερη ο Ντέμης είπε διαμαρτυρόμενος για ένα φάουλ "πλακα μου κάνεις"). Το φιλμ του αγώνα:
16': Όμορφος συνδυασμός από δεξιά του Ντέμη με τον Τσιγαρίδα, σουτ του τελευταίου η μπάλλα φεύγει άουτ.
20': Σέντρα από δεξιά του Τσιγαρίδα, κεφαλιά ο Κατσάνος η μπάλλα φεύγει λίγο άουτ.
32': Δοκάρι σε τετ-α-τετ για τις Οινιάδες στην επαναφορά από θέση οφσάιντ η μπάλλα στα δίχτυα του Αστέρα αλλά ο επόπτης σωστά ακυρώνει το γκολ.
33': Σουτ του Τσιγαρίδα από τη δεξιά γωνιά της περιοχής αποκρούει ο τερματοφύλακας των Οινιαδών.
40': Φάουλ πολύ μακρυά από την περιοχή της ομάδας του Νεοχωρίου που εκτελεί ο Βασ. Καρέτσος και η μπάλλα στα δίχτυα από κακή εκτίμηση του τερματοφύλακα: 1-0.
44': Από αριστερά ο Καλύβας σεντράρει αλλά ο Ντέμης για λίγο δεν προλαβαίνει να στείλει τη μπάλλα στα δίχτυα.
58': Τετ-α-τετ για την ομάδα Α.Ε.Οινιαδών η μπάλλα φεύγει ψηλά πάνω από την εστία του Αστέρα.
70': Από αριστερά μπαίνει στην περιοχή των Οινιαδών ο Γαντζούδης κόβει τη μπάλλα στο Ντέμη του οποίου η προβολή φεύγει λίγο άουτ.
77': Μετά από κόρνερ στην περιοχή του Αστέρα ο διαιτητής μέσα στην αναμπουμπούλα για τη διεκδίκηση της μπάλλας "είδε" πέναλτυ σε χέρι του Σταθή: 1-1.
79': Πλασσέ του Γαντζούδη μέσα στην μικρή περιοχή αποκρούουν οι αμυντικοί πάνω στη γραμμή.
84': Σουτ του Νίκου Σταμάτη από τη γραμμή της περιοχής η μπάλλα φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: Σταμάτης Βαγγ., Τσιγαρίδας, Γαντζούδης, Σακκαρέλης, Σταθής, Κατσάνος, Καρέτσος, Καλύβας Παυλ., Κατσουλάκης, Ζέρβας (52' Σταμάτης Ν.), Χαμοσφακίδης.