Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2012

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ-ΑΣΤ. ΚΕΦΑΛΟΒΡΥΣΟΥ 1-0: ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ Η ΠΡΕΜΙΕΡΑ

Μεγάλη εντός έδρας νίκη για τον Αστέρα Μεσολογγίου απέναντι στο Κεφαλόβρυσο, στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο κυρίως στο α' ημίχρονο του αγώνα, έχοντας απόλυτη κατοχή της μπάλλας, δημιουργώντας 3-4 κλασσικές ευκαιρίες και φυσικά πετυχαίνοντας ένα γκολ  χωρίς μάλιστα να απειληθεί από τον αντίπαλό του σε κανένα σημείο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας Μεσολογγίου έδειξε σημάδια κόπωσης και οπισθοχώρησε, ελέγχοντας όμως το παιχνίδι και δημιουργώντας και πάλι κάποιες ευκαιρίες.

Πολύ καλό το αμυντικό δίδυμο Σακαρέλη-Κατσάνου που κυριολεκτικά δεν επέτρεψε στους αντιπάλους να πατήσουν ούτε μία φορά την περιοχή μας, έχοντας πολύ βοήθεια ανασταλτικά από τους Τσιγαρίδα -Καρέτσο Βασίλη. Με πολλά θετικά στοιχεία το νέο απόκτημα του Αστέρα Στάθης Αλέξ., ενώ εξέπληξε με το θράσσος του ο "μικρός" Κατσάμπας έστω και στο λίγο χρόνο συμμετοχής του.

Το φίλμ του αγώνα:
14': Σουτ από τον Πατούλια η μπάλλα θα περάσει άουτ.
19': Λανθασμένη επιστροφή προς το τέρμα μας του Γ.Καρέτσου ο Σπυρόπουλος σε ετοιμότητα διώχνει σε κόρνερ.
27': Ωραία κεφαλιά του Κατσάνου μέσα από τη μικρή περιοχή η μπάλλα μόλις άουτ.
28': Μπαλιά "τρύπα" από το Βασίλη Καρέτσο βγάζει τετ-α-τετ τον Τσαλαφούτα που μπερδεύται αλλά η μπάλλα φτάνει στον Αντωνίου που σε κενή εστία κάνει το 1-0!!!
32': Διπλή ευκαιρία από τον Μάριο Πατούλια που βρίσκεται μόνος του με τον τερματοφύλακα, πλασάρει, αλλά ο γκολκήπερ του Κεφαλοβρύσου αποκρούει προσωρινά η μπάλλα ξαναφτάνει στον Πατούλια που πλασάρει για δεύτερη φορά αλλά ο αμυντικός διώχνει την τελευταία στιγμή πάνω στη γραμμή.
42': Πολύ δυνατό σουτ του Αντωνίου από το ύψος της περιοχής αποκρούεται απο τον τερματοφύλακα.
45': Κεφαλιά του Σακαρέλη μετά από κόρνερ και μέσα από την μικρή περιοχή, στα χέρια του τερματοφύλακα.
72': Κλασσική ευκαιρία χάνεται από τον Πατούλια που μέσα από την περιοχή και με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα στέλνει την μπάλλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
79': Ωραία κίνηση από αριστερά του Καλύβα Π. το σουτ όμως άστοχο.
89': Ο Κατσάμπας δοκιμάζει δυνατό σουτ από τη γραμμή της περιοχής που "βγάζει" με τις γροθιές ο τερματοφύλακας.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: Σπυρόπουλος, Καρέτσος Γ., Τσαλαφούτας (Κατσάμπας), Σακαρέλης, Κατσάνος, Τσιγαρίδας, Καλύβας, Καρέτσος Β., Αντωνίου (Καγιάς), Στάθης, Πατούλιας (Χαμοσφακίδης).