Δευτέρα 5 Νοεμβρίου 2012

ΕΝΩΣΗ ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 1-0

Άδικη ήττα για την ομάδα μας που μετά από πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε "κατάφερε" να χάσει 1-0 από το Ευηνοχώρι. Ο Αστέρας έχασε πολλές και κλασσικές ευκαιρίες να τελειώσει το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Κυκλοφορούσε τη μπάλλα πολύ καλύτερα από τον αντίπαλό του και το μόνο που του έλειπε ήταν ... το γκολ. Στο 8' και 21' είχε δύο τετ-α-τετ για γκολ από αυτές τις ευκαιρίες που δεν χάνονται με το Στάθη. Στο 22' ξανά, μετά από σουτ του Κατσάνου, ο Στάθης μπαίνει στην περιοχή σουτάροντας όμως άουτ από εξαιρετική θεση. Στο 34' κεφαλιά του Κατσάνου περνά λίγο άουτ. Η Ένωση στο α' ημίχρονο είχε στο 18' ένα δυνατό σουτ άουτ και στο 25' μετά από λάθος της άμυνας του Αστέρα ο Σπυρόπουλος με φοβερή απόκρουση κράτησε το 0-0. Στο β' ημίχρονο ο Αστέρας "κοιμήθηκε" στα πρώτα δέκα λεπτά από το 45' έως το 55' όπου δέχτηκε το γκολ στο 50' ενώ η Ένωση είχε και δοκάρι στο 52'. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Ευηνοχωρίου οπιστοχώρησε αλλά και πάλι οι παίχτες του Αστέρα δεν κατάφεραν να σκοράρουν ούτε στο 67' σε τετ-α-τετ του Καλύβα, ούτε στο 78' σε κεφαλιά του Κατσάνου ελάχιστα άουτ, ούτε στο 86' που από το ύψος της μικρης περιοχής ο Καλύβας αστόχησε και πάλι.
Η απόδοση του Αστέρα σαφώς και ήταν επηρεασμένη από τους τραυματισμούς αρκετών παιχτών κυρίως του Καρέτσου Β., Σακκαρέλη και Καρβέλη αλλά φάνηκε και η αδυναμία ολοκλήρωσης των φάσεων που ήταν πάρα πολλές και κλασσικές. Ο Τσιγαρίδας αμυντικά ήταν άψογος όμως δεν βοήθησε δημιουργικά την ομάδα. Καλύβας και Πατούλιας έκαναν το καλύτερο φετινό τους παιχνίδι ήταν  όμως άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Ο Στάθης ήταν καλός αλλά και μοιραίος στο α' ημίχρονο φάνηκε όμως κουρασμένος στο β', και χρεώνεται μια άσχημη στιγμή προς τους οπαδούς στο β' ημίχρονο. Άψογος αμυντικά ο Κατσάνος θα μπορούσε να στεφθεί και σκόρερ στις δύο κεφαλιές που επιχείρησε. Εξαιρετικός και ο Σπυρόπουλος σε όλες τις επεμβάσεις του χωρίς να έχει ευθύνη για το γκολ.
ΑΣΤΕΡΑΣ: Σπυρόπουλος, Καρέτσος Ι., Καγιάς (Αντωνίου), Τσαλαφούτας, Σταθής (Κουρνέτας), Κατσάνος, Τσιγαρίδας, Πατούλιας, Στάθης, Καλύβας, Γατζούδης (Κυριακόπουλος)