Δευτέρα 3 Νοεμβρίου 2014

ΑΟ ΛΥΓΙΑΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 1-0

Δεύτερη στη σειρά ήττα για τον Αστέρα με γκολ στις καθυστερήσεις (!!!) του αγώνα αυτή τη φορά από την ομάδα του ΑΟ Λυγιάς. Το ματς δεν είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες για καμιά από τις δύο ομάδες. Ήταν σφιχτό παιχνίδι με πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και πολλά μαν του μαν. Ο Αστέρας έχασε κάποιες ευκαιρίες (είχε και δοκάρι στο α΄ ημίχρονο με τον Κατσαβό) αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορούμε να πούμε ότι κυριάρχησε στο παιχνίδι. Αντίθετα η γηπεδούχοι έπαιξαν δυνατά στην άμυνα, και πίεσαν τον Αστέρα μόνο στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα. Κι ενώ φαινόταν ότι το παιχνίδι θα τελείωνε με λευκή ισοπαλία, στο 90'+, η ομάδα του ΑΟ Λυγιάς κέρδισε φάουλ σε καλή θέση έξω από την μεγάλη περιοχή το οποίο εκτελέστηκε αριστοτεχνικά στο δεξί παραθυράκι του Βασκαντήρα, γράφοντας το 1-0.
Με την ολοκλήρωση και της 5ης αγωνιστικής, η συγκομιδή βαθμών δεν είναι σε καμία περίπτωση ικανοποιητική για τον Αστέρα, και κυρίως η απόδοση της ομάδας μέσα στο γήπεδο. Η ποιότητα του φετινού ρόστερ δεν μπορεί να αντικατοπτρίζεται στους 7 βαθμούς που έχει πάρει η ομάδα μας μέχρι τώρα. Σίγουρα δικαιούμαστε και μπορούμε  πολύ καλύτερες εμφανίσεις στο γήπεδο, αλλά και να διεκδικήσουμε φέτος κάτι παραπάνω. Αρκεί ΟΛΟΙ να το καταλάβουν αυτό και να δείξουν την δέουσα προσοχή και αγωνιστικότητα.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: (Ευθυμίου) Φιλόπουλος, Τσιγαρίδας, Καγιάς, Κουρνέτας, Κατσάνος (90΄Κανταρέλος),  Γαντζούδης, Σταμάτης Κ. (85' Αντωνίου), Στάθης Αλ., Κατσαβός, Σαμαράς (45' Seva), Καλύβας.