Κυριακή 1 Μαρτίου 2015

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 2-2

Άδικο πέρα ως πέρα ήταν το αποτέλεσμα την Κυριακή το πρωί στο γήπεδο του Ξηροπηγάδου για τον Αστέρα Μεσολογγίου, που από ατυχία και αστοχία δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο. Ο Αστέρας είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα σχεδόν σε όλο το διάστημα του παιχνιδιού (εκτός από τα πρώτα 10-15 στην έναρξη του β' ημιχρόνου), αλλά δεν ολοκλήρωσε καμία από τις πολλές ευκαιρίες που είχε. Χαρακτηριστική είναι η κλασσική ευκαιρία του Σαμαρά στο α' ημίχρονο που πέρασε και τον τερματοφύλακα αλλά το πλασέ του βρήκε την εξωτερική πλευρά του κάθετου δοκαριού της εστίας της Ακαδημίας. Αντίθετα, οι αντίπαλοί μας ευτύχησαν στο χρονικό διάστημα που ήταν καλύτεροι (45' με 60') να πετύχουν δύο γκολ και να βρεθούν μπροστά στο σκορ. Ο Αστέρας όμως επανήλθε στο παιχνίδι και κατάφερε στο 65' με ένα πολύ ωραίο και δύσκολο γκολ του Σαμαρά να μειώσει αρχικά σε 1-2 και στη συνέχεια στο 73' να ισοφαρίσει με το Ζωγράφο έπειτα από λάθος του τερματοφύλακα. Στο διάστημα μέχρι τη λήξη του αγώνα η ομάδα μας πίεσε κι έχασε ευκαιρίες να πάρει τη νίκη αλλά δεν τα κατάφερε.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: (Ευθυμίου) Φιλόπουλος, Τρανός, Σακαρέλης, Κουρνέτας (Κυριακόπουλος),  Κατσάνος,  Γαντζούδης  (Σταμάτης Νικ.),   Στάθης, Ζωγράφος, Σαμαράς, Τρανός, Χαμοσφακίδης.