Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2015

Α.Ε. ΟΙΝΙΑΔΩΝ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 0-2

Τεράστιας σημασίας νίκη που ανατρέπει τα μέχρι στιγμής δεδομένα του α' ομίλου της Β' κατηγορίας του τοπικού πρωταθλήματος  του νομού μας, πέτυχε ο Αστέρας Μεσολογγίου το απόγευμα της Κυριακής μέσα στο Νεοχώρι επί της ΑΕ Οινιαδών με σκορ 2-0. Το ματς ήταν ισορροπημένο σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του, με την ομάδα όμως του Αστέρα να είναι ουσιαστικός και εύστοχος στην τελική προσπάθεια καταφέρνοντας να πάρει κεφάλι στο σκορ από το 23' του α' ημιχρόνου, όταν ο Πάνος Δενδρινός μπαίνει από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή "σπάει" τη μπάλα στο πέναλτι στον ξεμαρκάριστο Στάθη που με σουτ κάνει το 0-1. Με παρόμοιο τρόπο νωρίς στο β' ημίχρονο (στο 55') κι έπειτα από πολύ όμορφο συνδυασμό στο κέντρο του γηπέδου, ο Στάθης  τροφοδοτεί τον Τσαλίκη ο οποίος βγάζει υπέροχη ασίστ στο Δενδρινό που μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει υποδειγματικά "κλειδώνοντας" το παιχνίδι για τον Αστέρα με 0-2. Η εμφάνιση του Αστέρα στο παιχνίδι στο Νεοχώρι ήταν η καλύτερη φετινή του και αποδεικνύει τις δυνατότητες της ομάδας. Αξίζει να σταθούμε στην πολύ καλή εμφάνιση του Θόδωρου Γραμμένου στο κέντρο της άμυνας, την εξαιρετική απόδοση του Βασίλη Μαντέλου (ιδιαιτέρως στο β' ημίχρονο σαν αμυντικό χαφ) καθώς και το έβδομο γκολ του Αλέξη Στάθη στα τρία τελευταία παιχνίδια.