Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016

ΑΟ ΛΥΓΙΑΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 5-4

Αγγλικό σκορ και πολύ καλός αγώνας στο γήπεδο του Ξηροπηγάδου το Σάββατο το απόγευμα με την ομάδα του Αστέρα να μην τα καταφέρνει για άλλη μια φορά φέτος. Η ομάδα του Λυγιά προηγήθηκε πάρα πολύ γρήγορα με 2-0 στο 2' και 5' και 3-0 στο 20' (!!!). Ο Αστέρας αντέδρασε σχετικά γρήγορα στο 22', κάνοντας το 3-1 με το Μαντέλο έπειτα από εξαιρετική μπαλιά-ασίστ του Γιάννη Δ. Μιχαλόπουλου. Ξανά όμως δέχτηκε "παιδικό" γκολ στο 24' ... και 4-1. Κατάφερε όμως να ξαναμπει στον αγώνα με τον Παπά στο 41' πάλι από μπαλιά του Μιχαλόπουλου (4-2) και στο 44'  με το Ναούμη έπειτα από λάθος της άμυνας του Λυγιά (4-3). Έτσι, το ημίχρονο βρήκε τις ομάδες στο 4-3 και το ματς πήρε ξανά ενδιαφέρον. Στο β' ημίχρονο όμως και συγκεκριμένα στο 63' ο ΑΟ Λυγιάς πέτυχε ένα μάλλον γκολ-δώρο, έπειτα από σουτ αρκετά μακριά από την περιοχή που διαμόρφωσε το 5-3. Ο Αστέρας πίεσε αλλά κατάφερε να μειώσει μόλις στο 85' με το Δεντρινό σε 5-4, χάνοντας εξαιρετική ευκαιρία στις καθυστερήσεις με το Ζωγράφο μέσα από τη μικρή περιοχή για να ισοφαρίσει, που ίσως η ισοπαλία να ήταν το πιο δίκαιο σκορ σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων.
Αστέρας Μεσολογγίου: (Δημήτρης Ξηρός) Μπράτσικας, Κοκόρης, Φονταλής (Σταμάτης Κωνστ.), Ζωγράφος, Γαντζούδης, Μιχαλόπουλος Γ.Ν.,  Μιχαλόπουλος Γ.Δ. (Δενρινός, (Παππάς Σ.), Ναούμης, Μαντέλος, Παπαδόπουλος, Κουφός.