Κυριακή 4 Μαρτίου 2018

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ-ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΥΣ 1-0

Κάνοντας ένα από τα καλύτερα φετινά του παιχνίδια ο Αστέρας νίκησε με το φτωχό και αγχωτικό 1-0 την ομάδα της Γραμματικούς στο ενωσιακόγήπεδο το Σαββάτο το βράδυ στο Μεσολόγγι. Η υπεροχή του Αστέρα ήταν καθολική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με πολλές τελικές προσπάθειες, τετ-α-τετ, καλή κυκλοφορία και πολλά σουτ με μοναδική αδυναμία την αστοχία στην τελική προσπάθεια. Το φιλμ του αγώνα:
4' Γύρισμα του Καλύβα μέσα στη μικρή περιοχή δεν μπορεί ο Χριστοδουλάτος, η μπάλα κόρνερ,
6' ο Κοκόρης μπλοκάρει και καθαρίζει μέσα στην μικρή του περιοχή σέντρα των φιλοξενούμενων,
7' ο Κοκόρης ξανά βγαίνει έγκαιρα από την περιοχή του και απομακρύνει πριν δημιουργηθεί κίνδυνος για τον Αστέρα
10' ΠΕΝΑΛΤΥ!!! σε φάση διαρκείας ο Ρούσσης με ατομική ενεργεια θα ανατραπεί μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής δείχνει το σημείο του πέναλτυ. Ο Καλύβας εκτελεί και κάνει το 1-0,
14'  η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα για την Γραμματικού, αλλά ο εξαιρετικός Κοκόρης απεκρούει το τετ-α-τετ και σώζει τον Αστέρα,
15΄σουτ του Κοίνη μέσα από την περιοχή, άουτ
25' σουτ του Μιχαλόπουλου θα περάσει λίγο άουτ,
29' μεγάλη ευκαιρία του Ρούσση να καθαρίσει το παιχνίδι αλλά το "τσίμπημα" που κάνει στη μπάλλα θα αποκρούσει ενστικτωδώς ο τερματοφύλακας του Αχιλλέα,
50' ωραίος συνδειασμός για τον Αστέρα, ο Ρούσσης όμως θα χάσει το κοντρόλ μέσα στην περιοχή,
69' φοβερή ευκαιρία από τον Χριστοδουλάτο, αλλά το σουτ μέσα από την περιοχή θα περάσει ελάχιστα άουτ,
81' χλιαρό σουτ έξω από την περιοχή του Αστέρα, ο Κοκόρης ελέγχει και δεν ανησυχεί,
85' σουτ του Μιχαλόπουλου έξω από την περιοχή η μπάλλα περνά ψηλά άουτ,
88' σουτ έξω από την περιοχή που κοντράρει σε αμυντικό του Αστέρα αλλά για άλλη μια φορά ο Κοκόρης ψύχραιμα βγάζει σε κόρνερ,
90'+ τετ-α-τετ του Καλύβα η μπάλλα ελάχιστα άουτ,
ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (Ντζιβανάκης Γιάννης):  Κοκόρης, Φούντας, Μαντέλος Γ., Παναγιωτόπουλος, Σχώρης, Διαμαντόπουλος, Μιχαλόπουλος (Ιωάννου), Κοίνης (Τσιγαρίδας), Ρούσσης, Καλύβας, Χριστοδουλάτος (Λιακάκης).