Τετάρτη 26 Δεκεμβρίου 2012

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ-ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΥΣ 2-2

Ντέρμπυ μόνο ως προς την διακύμανση του σκορ ήταν ο αγώνας μεταξύ του Αστέρα και της Γραμματικούς το Σαββάτο το μεσημέρι στο Μεσολόγγι. Ο Αστέρας ήταν σαφώς ανώτερος από την αντίπαλό του αλλά πλήρωσε ακριβά δύο παιδαριώδη ατομικά λάθη των παιχτών του δεχόμενος δύο γκολ αντίστοιχα. Συγκεκριμένα, ενώ ευτύχισε να προηγηθεί στο 32' με 1-0 έπειτα από απευθείας κτύπημα φάουλ του Βασίλη Καρέτσου και έχοντας χάσει πολλές ευκαιρείες με καλύτερη αυτή του Τσιγαρίδα στο 5', δέχτηκε δύο (!!!) γκολ από τραγικά αμυντικά λάθη. Στο 40' ο Βασ.Καρέτσος "αφήνει" τον παίχτη που μαρκάρει έξω από τη μεγάλη περιοχή, αυτός γυρίζει προς την εστία μας και σουτάρει που με τη βοήθεια του αέρα η μπάλλα καρφώνεται στο αριστερό "παραθυράκι" κάνοντας το 1-1.  Τρία λεπτά αργότερα ο Σακκαρέλης προσπαθεί να ντριπλάρει τον αντίπαλό του ενώ είναι τελευταίος παίχτης, χάνει τη μπάλλα και στο τετ-α-τετ που ακολουθεί η Γραμματικού κάνει το 1-2 στο χειρότερο χρονικό σημείο του αγώνα. Το δεύτερο ημίχρονο είναι ένας επιθετικός μονόλογος για τον Αστέρα που χάνει σωρεία ευκαιρειών αλλά το μόνο που καταφέρνει είναι να ισοφαρίσει με το Στάθη με κοντινό σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή στο 65'.
Στο κυνήγι της ανόδου στη φετινή χρονιά αποδεικνύεται ότι η αποδοτικότητα της επίθεσης αποτελεί το κρίσιμο σημείο αφού σε όλα τα μέχρι τώρα παιχνίδια η ομάδα μας αποδίδει καλό ποδόσφαιρο, προδίδεται όμαως από την επιθετική της δυστοκία.