Κυριακή 24 Δεκεμβρίου 2017

AO ΖΕΥΓΑΡΑΚΙΟΥ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 2-4

Μεγάλη νίκη με σκορ 2-4 πέτυχε η ομάδα του Αστέρα Μεσολογγίου στο γήπεδο του Αγγελοκάστρου, στον εξ αναβολής αγώνα με τον Α.Ο. Ζευγαρακίου. Η ομάδα μας έψαχνε μια νίκη εδώ και πολλές αγωνιστικές τόσο για ψυχολογικούς λόγους όσο και για να εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία.
Ο Αστέρας ήταν πολύ καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα: πολύ καλή κυκλοφορία στο κέντρο, αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ωριμότητα και ασφάλεια στην άμυνα. Η τριάδα του κέντρου Αυτζής-Μιαχαλόπουλος-Μωραίτης οργάνωσαν με μαεστρία το παιχνίδι του Αστέρα και με τη βοήθεια των ακραίων Καλύβα-Χριστοδουλάτου δημιουργούσαν ρίγματα στην αντίπαλη περιοχή. Ο Παναγιωτόπουλος δέσποζε στο κέντρο της άμυνας και καθάριζε μαζί με τον Παπασπύρου όλες τις απειλές για την εστία του Σταθάτου.
Σε γενικές
Το φιλμ του αγώνα:
10' Ο  Χριστοδουλάτος δεν προλαβαίνει τη μπάλλα μέσα από τη μεγάλη περιοχή σε σέντρα που έγινε από αριστερά.
23′ Ο Μυλωνάς εκτελεί το φάουλ απο δεξιά η μπάλα φτάνει στον Καρασάββα που κάνει το πλασέ και μπλοκάρει ο Σταθάτος
26′ Φάουλ του Μιχαλόπουλου κεφαλιά του προωθημένου Παναγιωτόπουλου πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι άουτ
27′ Συρτό σούτ του Μιχαλόπουλου πέφτει και αποκρούει δύσκολα ο Βασιλείου
28' Τετ-α-τετ ο Χριστοδουλάτος απεκρούει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων
31′ Γκολ: Φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, η μπάλλα θα φτάσει στον Καλύβα που με κεραυνό από τη γραμμή της περιοχής θα γράψει το 0-1.
33′ Σέντρα του Καρασάββα απο αριστερά, ο Μυλωνάς δεν πιάνει καλά την κεφαλιά, η μπάλα φτάνει στον Στρατόπουλο που πιάνει το σούτ και αποκρούει σε κόρνερ ο Σταθάτος
37′ Γκολ: Γέμισμα στην περιοχή του Αστέρα, ο Καρασάββας εκμεταλεύεται την ταχύτητα του προλαβαίνει τον Σταθάτο και πλασάρει εύστοχα για το 1-1
44′ Σύρτη σέντρα απο δεξιά με τον Μυλωνά, η μπάλα φτάνει στον Κυτούγια που πλασάρει αποκρούει ο Σταθάτος, η μπάλα φτάνει στον Στρατόπουλο που πιάνει νέο σουτ και αποκρούει ξανα ο Σταθάτος
55′ Ο Ρούσσης κερδίζει τις κόντρες και βγαίνει σε θέση γκόλ με τον Βασιλείου να τον νικάει στέλνοντας την μπάλα κόρνερ
56′ Γκολ: Εκτέλεση του κόρνερ απο τον Μιχαλόπουλο η μπάλα φτάνει στο δεύτερο δοκάρι και ο Αυτζής με πλασέ κάνει το 1-2
62′ Δοκάρι!! Εκτέλεση φάουλ απο αριστερά του Μιχαλόπουλου η μπάλα σκάει μπροστά απο τον Βασιλείου τον αιφνιδιάζει και καταλήγει στην ρίζα του αριστερού δοκαριού
65′ Κόρνερ απο δεξιά του Στρατόπουλου, η μπάλα δεν απομακρύνεται απο την περιοχή και φτάνει στον Καρασάββα που απο το ύψος του πέναλτι πιάνει το σούτ ελάχιστα άουτ
75′ Γκολ: Σουτ του Κοϊνη λίγο έξω απο την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό «παραθυράκι» του Βασιλείου για το 1-3
81΄Γκολ: Γέμισμα απο δεξιά του A. PAJA και ο Κοκορώνης με προβολή απο το ύψος του πέναλτι μειώνει σε 2-3
84′ Γκολ: Συρτή σέντρα απο αριστερά του,Καλύβα, ο  Ρούσσης προλαβαίνει τον Βασιλείου και με προβολή κάνει το τελικό 2-4.
Αστέρας Μεσολογγίου (Γιάννης Ντζιβανάκης): Σταθάτος, Σχώρης, Γρηγοράκης, Παναγιωτόπουλος, Παπασπύρος (88′ Γαντζούδης), Μιχαλόπουλος (71′ Κοϊνης), Αυτζής, Μωραϊτης, Ρούσης (85′ Σύρρος), Καλύβας , Χριστοδουλάτος (57′ Υζειράι).